Stretenia este prăznuită la 40 de zile de la nașterea lui Hristos, pe 15 februarie. Iisus Hristos este dus la Templu de Fecioara Maria și dreptul Iosif pentru împlinirea Legii, care prevedea ca orice întâi născut de parte bărbătească să fie afierosit lui Dumnezeu în a 40-a zi de la naștere.

în biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din municipiul Soroca, în ziua praznicului Întâmpinării Domnului, cu binecuvântarea Înaltpreasfințitului VLADIMIR, Mitropolitul Chișinăului și al întregii Moldove, Preasfințitul IOAN Episcop al Sorocii , împreună cu parohul bisericii Nicolae CRAVEȚ, protoiereul Alexandru ILESCU și alți slujitori ai bisericii a săvârșit Sfânta Liturghie.

În această zi părintele Nicolae CRAVEȚ, paroh al bisericii, protopop și secretar al Vicariatului de Soroca, a primit sincere felicitări cu prilejul prăznuirii celei de-a 21-a aniversări din ziua hirotonirii în treapta de preot.

By admin