După Sfânta Muceniță Varvara, prăznuită pe 17 decembrie şi Sf. Sava cel Sfinţit – pe 18 decembrie, creștinii ortodocși  îl sărbătoresc astăzi  – 19 decembrie pe Sfântul Ierarh Nicolae, supranumit „Făcătorul de minuni” și considerat un simbol al milosteniei, al generozității și al faptelor bune, ocrotitorul copiilor, văduvelor, orfanilor, soldaților și al marinarilor.
  În această zi de sărbătoare am avut ca oaspete de onoare pe Preasfințitul Episcop Ioan al Sorocii, care a săvârșit Sfânta Liturghie în biserica „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie” din orașul Soroca. La slujba praznicală au participat preoți și credincioși din orașul nostru Soroca.

  După încheierea slujbei Preasfințitul Episcop Ioan al Sorocii a sfințit cea de-a treia cruce, ce urmează a fi montată pe turla bisericii, fiind una din etapele implementării proiectului “Conservarea  și  promovarea patrimoniului  cultural 

și  istoric în  zona  transfrontalieră Iași și Soroca” 1HARD/2.1/88” finanțat de Uniunea Europeană prin Programul Operațional Comun România-Republica Moldova 2014-2020 prin intermediul instrumentului European de Vecinătate (ENI-CBC).

   În această zi  de sărbătoare părintele Nicolae CRAVEȚ, paroh al bisericii cu hramul „Sfântul Mare Mucenic Dimitrie”, protopop și secretar al Vicariatului de Soroca, cu prilejul prăznuirii Ocrotitorului său Ceresc a primit sincere felicitări din partea Preasfințitului Episcop Ioan al Sorocii și de la enoriași, totodată preotul Nicolae CRAVEȚ a adresat sincere felicitări tuturor celor care poartă numele în cinstea Măritului Ierarh al Domnului și-l cinstesc pe el.
   În continuare  vă prezintăm o gamă de gotografii de la slujba prazdnicală:

By admin